ДОБРЕДОЈДОВТЕ

Здружението ШПАТО се грижи за унапредување, почитување и заштитата на правата, интересите, амбиентот, материјалната и социјална состојба и статусот на членовите во општеството; јакнење на авторската етика; стручно помагање на членовите; формирање на каталог на податоци за делата на членовите; издавање на брошури, публикации, билтени и сл.; давање помош и предлози на надлежните органи во водењето на политиката од областа на музичкото авторството; залагање за доследно спроведување и почитување на законите...

историја органи контакт
НОВОСТИ
| 26.03.16
Престижниот грчки сајт blues.gr , изминативе денови објави интервју со нашиот реномиран член Вангел Васов - Геле
| 16.11.15
Бардот на македонската музика, Нашиот почесен член , автор и композитор Славе Димитров, на овогодинешното издание на Скопскиот фестивал ја доби Наградата за животно дело и придонес во создавањето и афирмирањето на Скопскиот фестивал
| 16.06.15
Музичкиот состав „Барбарела“ вчера се промовира пред скопската публика, со што ја најави својата офанзива на домашната рокенрол-сцена
| 15.06.2015
Повеќе од една деценија здружението ШПАТО успешно е во функција на сите автори од земјава
| 14.06.2015
Покрај промоцијата на новиот компакт диск на култниот бенд Барбарела, ќе бидат промовирани и нови два видеозаписи
| IN MEMORIAM
| 08.10.13
Македонската Радио Телевизија денеска го објави списокот на избраните композиции за Фестивалот СКОПЈЕ 2013 кој ќе се одржи на 13 ноември 2013 година во придружба на Големиот Ревиски оркестар на МРТ. По објавениот конкурс
| 02.03.13
Доајенката на македонската народна песна Виолета Томовска, ќе ја добие награда за животно дело на годинешното издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“ Наградата на Виолета ќе и биде врачена на 21 февруари, во универзалната сала во Скопје, кога ќе се одржува оваа популарна манифестација
| 23.07.12
Групата која освен по многуте хитови е позната и по одличната моќ да создаде прекрасни ноќи за паметење, а тоа се секако нивните концерти
| 22.07.12
Вчера, 21 јули, Кирил Џајковски настапи на најголемиот музички фестивал во Франција Ле Виеј Шару. Веќе утринава беа објавени и првите рецензии на француските медиуми
| 09.06.12
Во понеделник 11-ти јуни во 11 часот во МКЦ , Рок Агресори по подолга пауза го промовираат своето најново издание " Агресор Фискултура ".Воедно промоцијата ќе биде проследена и со најнов видеозапис за насловната тема од изданието.
| 27.05.12
Со идентичен број на поени како и Романија (71), Калиопи со Црно и бело се најде на солидното 13-то место на овогодинешниот Евросонг кој се одржа во Азербејџан.
| 24.05.12
Со прекрасниот настап вечерва во Баку, Калиопи уште еднаш покажа и докажа дека големината која ја поседува ја освои Европа и заслужено се најде во финалето на Евросонг 2012.
| 12.05.12
Пред заминувањето на Калиопи во Баку/ Азербејџан, каде годинава по 57-ми пат се одржува Евросонг, менаџментот на Калиопи ни ја достави верзијата на Црно и Бело на руски јазик
| 12.05.12
Две и пол години по издавањето на последниот инструментален албум Кога розите спијат, најновата песна на AleXanDeR алијас Александар Ристовски Принц - 2 гитари и 3 напалени баби е прв сингл и најава за новиот албум
| 20.03.12
За евровизиската тема Црно и Бело, поп-дивата Калиопи го промовираше видео-спотот во режија на Александар Ристовски Принц. Снимањето се одвиваше во Битолскиот народен театар
| 01.03.12
Двете верзии на нашата евровизиска песна - Црно и Бело/ Black & White на првата дама на македонската поп-музика Калиопи, ексклузивно ги имате на МММ
| 10.01.12
По две децении спиење, оживеа духот на еден од најголемите музички фестивали во поранешна Југославија
| 30.12.11
Дво и полчасовно акустично музичко патување во „Метрополис арената“ приредија завчера момците од групата „Нокаут“
| 15.12.11
Деновиве во етерот беше промовиран новиот сингл на фронтменот на рок групата Фобија, Вангел Васов - Gele Van Vaso
| 13.12.11
Меѓу останатите добитници на оваа награда, освен Калиопи се с принцезата Катарина, Новак Ѓоковиќ, Бата Живоиновиќ, Лепа Брена, Северина Вучковиќ, Драган Бјелогрлиќ, Хари Варешановиќ, Жељко Митровиќ
| 02.12.11
Завршете ја приказната за 2011-та година пред другите! Акустично одбројување со Нoкаут и пријателите: Игор Џамбазов, Фиц (Студени Нозе) и Мио (Д.Н.О.) на 28-ми декември во Метрополис арена
| 21.11.11
По подолга пауза скопскиот рок-состав Никеја промовира нова песна. Овој пат се работи за балада со наслов Зимска лирика
| 20.11.11
Поп-дивата Калиопи Букле е актуелната претставничка на Република Македонија на Евросонг 2012 што ќе се одржи во Азербеџан - јави Македонската Радио Телевизија
| 13.11.11
Рокерот Ристо Апаостолов се закити си награда за најдоброа продукција на фестивалот Еврофест кој во саботата (12 ноемрви) се одржа во Домот на Армијата во Скопје
| 03.11.11
Вечерва, заедно со својот стандарден музички состав и специјалниот гостин Ghetto Priest, поранешниот MC на групата Asian Dub Foundation, Кирил настапува во Хрватска
| 05.10.11
Култната скопска продавница за музички инструменти - До-Ре-Mи Yamaha, на 3-ти октомври го прослави јубилејот - 15 години постоење под ова небо
| 22.09.11
На 24-ти септември 2011-та (сабота) улица Македонија слави 100 години од своето постоење. Прославата започнува во 12 часот и ќе се одржува долж самата улица Македонија
| 17.09.11
Нашиот композитор и музичар Дамир Имери му посвети свој концерт за пијано и оркестар инспириран од македонскиот фолклор на Симон Трпчески
| 08.09.11
Во пресрет на 20-от роденден на Македонија, независна и суверена држава, поп-дивата Калиопи ја подарува својата најнова песна. Темата e со наслов Се роди ден
Картите за првиот концерт на Нокаут се распродадени до последна. Заради големиот интерес во продажба се пуштени и карти за втор концерт, кој ќе се одржи следниот ден на 8-ми септември
| 05.09.11
Калиопи предходните денови веќе беше гостин во Куманово, Штип и Струмица, каде што имаше кратки настапи после кои неминовно следеа спонтани, еуфорични продолженија
| 05.09.11
Уште еден современ звук од познатиот музичар. Препознатливата динамика со која се потпишува Роберт се провлекува и низ најновиот негов хит Дај да гориме, кој беше неодамна изведен на Охридски Трубадури
| 20.07.11
На 22 јули во „Сули ан“ со почеток во 20.30 часот, во склоп на манифестацијата „Скопско лето“ ке се одржи концертот „Мислејки на тебе“ на кант авторот Слободан Ивановиќ Сан
| 17.06.11
Најпознатиот македонски електронски артист Кирил Џајковски, после настапите во Љубљана (Шкисова Тржница), Хановер (Масала Фестивал), Ријека и Сараево
| 07.06.11
Калиопи завчера отпатува за Умаг, каде на 8. јуни 2011-та (среда), ќе настапи како гостин на концертот во чест на Алка Вуица насловен како За Умаг со љубов
| 06.06.11
Елена Ристеска настапи со песната Сакам по добро да те памтам, а за истата и беше доделена наградата Најдобро видео од Македонија за 2010 година за која се гласаше на веб-страната на Балканика
| 18.05.11
Македонската група Infuse ќе биде предгрупа на светски познатите Kosheen и Sonique, на концертот во Загреб на 20. мај 2011-та, во организација на Secret Club
| 09.05.11
Пионерот на балканската електросцена Кирил Џајковски е еден од главните изведувачи на овогодинешната Шкисова Тржница во Љубљана
| 04.05.11
Цената на влезниците е 200 денари во претпродажба, и 250 денари пред самиот настап на влезот на клубот. Бројот на влезници е ограничен - најмногу 250!
| 19.04.11
Давор Јордановски, кој веќе десетина години живее и работи во Канада, годинава е номиниран во повеќе категории за локалните MARTY's Awards
| 23.03.11
По кратко време од креирање на новата продукција Gorilla Wild Entertainment Group е подготвена и отпочна со својата работа. Нивниот прв проект е најновото видео на Роберт Билбилов
| 14.03.11
Бидејќи периодот што измина беше доста турбулентен за рок музиката во Македонија, во овие 18 години Никеја покажа и докажа дека вистински го сака она што го работи
| 14.03.11
Белградската концертна агенција Long Play, на 26-ти март 2011-та во Дом омладине организира голем концерт, со наслов Long Night фестивал
| 28.02.11
Награда за посебен придонес и ангажман на Скопскиот фестивал ,  постхумно му беше  на Драган Ѓаконовски – Шпато, доајенот на македонската музика.
| 27.02.11
23.02.2011(среда), Универзална сала, во организација на Радио Бубамара се одржа 14тото издание на манифестацијата ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА на која традиционално се доделуваат наградите за најуспешните во Македонија и регионот во изминатата година. Спрема Aкадемијата на Златна Бубамара, Калиопи е добитник на две признанија – за најдобра пејачка на Македонија а нејзиниот албум "Порака" го понесе признанието за албум на годината.
| 25.02.11
Веќе третпат по ред во евровизската трка влегува и Ристо Апостолов Водолија. Прво беше Мојот ТВ, па лани Солза и годинава Не враќај се - е насловот на песната со која ќе се обиде да ја убеди македонската публика
| 22.02.11
Зоран Tрпков, попознат како Рок Агресори, повотрно на националниот избор и повторно со песна со интересен наслов. После Динг Донг следува Кукурику
| IN MEMORIAM
Тапанар на култниот македонски состав Триангл и водач на групата Багаж - Трајко Каров, почина вчера (14-ти февруари) на концерт на плоштадот Македонија во Скопје
| 11.02.11
На 16-ти февруари (среда) во ексклузивниот ресторан и lounge бар Spoon во Загреб (Hypo Centar), првата дама на македонската поп-музика Калиопи ќе го промовира својот актуелен албум Порака
| 10.02.11
Суперхикс ќе се претстават со интимен концерт за своите верни фанови. Местото на настанот е клубот Колосеум, датата е 3. март 2011, а часот е 21
| 21.01.11
На фестивалот ќе земат учество вкупно 20 композиции и исто толку изведувачи. На конкурсот пристигнаа 88 композиции од кои селекционата комисија по повеќекратно преслушување одбра 20

АРХИВА НА НОВОСТИ

ИЗВЕСТУВАЊА
| 03.03.16
Почитувани, Ве повикуваме на јавната дебата околу новите предлог измени на законот за субвенции на домашната музичка продукција кој го организира министерството за култура утре( 04.03.2016г. во 11часот. во Порта Македонија).
| 29.09.15
Драги колеги, Се наоѓаме пред уникатен момент во историјата на македонското музичко творештво. Се случува нешто кое мора да се издискутира и реагира.
| 05.04.14
Согласно Статутот се покануваат членовите на Здружението на
| 30.09.13
Почитувани, Ве известуваме дека во сила стапи ЗАКОНОТ ЗА ПОДДРШКА НА ДОМАШНАТА МУЗИЧКА ПРОДУКЦИЈА
| 20.06.13
Здружението на автори на музичи дела од Република Македонија - ШПАТО, ги повикува своите членови да партиципираат со свои објавени дела кои по извршената концепциска селекција ќе бидат поместени на CD " РИЗНИЦА 6 " како продолжение на антологискиот серијал. Секој автор може до здружението да достави најмногу 3(три) дела,  на кои тој се среќава како автор.
| 07.03.12
Почитувани ве повикуваме на промоција на новите Јамаха производи
| 08.09.11
На 8-ми септември, на централната државна прослава, на плоштадот Македонија во Скопје, кога Републиката ќе прославува 20 години од независноста, важен дел во програмата ќе бидат реномирани домашни естрадни ѕвезди и уметници
| 22.08.11
Гласањето е завршено. По спојувањето и проверката на гласовите, резултатите ќе бидат официјално објавени во вторник 23.8.2011 во 12 часот
| 21.08.11
„Македонија“ е свечената песна, која поп-пејачката Каролина Гочева, треба да ја изведе на спектаклот на 8 септември, на Денот на независноста, кога со кран ќе биде качена на „воинот на коњ“.
| 01.08.11
Овој понеделник (21-ви март 2011-та година), по повод светскиот ден на музиката и одбележувањето на осумдесетгодишнината од раѓањето на македонскиот
| 21.02.11
Фестивалот Охрид фест - Охридски трубадури распишува конкурс за XVIII-то издание на фестивалот кое ќе се одржи на Летната сцена во Долни Сарај во Охрид
| 01.02.11
Годинашниов фестивал на музика Макфест 2011 ќе се одржи на 13, 14. и 15. октомври 2011 година - јавуваат организаторите. Во текот на следните 40 дена, авторите треба да достават композиции
| 27.11.10
Македонската Радио Телевизија објавува конкурс за композиции кои ќе бидат изведени на фестивалот на забавни мелодии Скопје 2011- национален избор за Евросонг
| 24.11.2010
Не препишани, туку ефективни закони и процедури, кои ќе се спроведуваат во пракса, побараа експертите на трибината „Заштитата на интелектуалната сопственост во Македонија: реалност или мит“. Велат дека институциите треба да имаат волја да го...
| 18.11.10
Почитувани, Со оглед на тоа дека Министерството за култура во текот на септември оваа година префрли дел од средствата предвидени за “Нарачка на 10 нови музички песни и стихови во духот на македонската традиција” кои по изборот од страна на стручна тричлена комисија составена од членови на здружението ШПАТО, планираме да бидат за прв пат јавно изведени во текот на 2012 година во организација на здружението (откако ќе бидат обезбедени соодветни стретсва) Ве повикуваме доколку сте заинтересирани најдоцна до 15.12.2010 година да се пријавите преку пополлнување на следнава пријава на нашата e-mail адреса shpato@shpato.mk, по што на Вашиот e-mail ќе бидете известени како ќе ги доставите до здружението ШПАТО предметните материјали.

 

 Со Почит, Александар Ристовски - Принц Претседател на ШПАТО

| 13.11.10
Овој оригинален музички проект им пружа уникатна можност на младите анонимни музички таленти ширум Македонија
| 14.10.10
На 5-ти Ноември, Калиопи ќе одржи голем солистички концерт во престижниот "Rose Theatre Brampton" во Торонто, Канада.
| 08.10.10
Литиум рекордс јавуваат дека Кирил Џајковски ќе го има свој настап на WOMEX во DR Koncerthauset. WOMEX (World Music Expo) е интернационален музички проект базиран во Берлин
| 05.10.10
Диран, Гаро Тавитјан и Горан Гешовски по фантастичниот настап во швајцарија ќе одржат два ексклузивни концерти во најреномираниот џез локалитет во светот
| 23.09.10
На покана од едно приватно музичко училиште, македонскиот музичар Дарко Тасев, еден од најважните домашни автори од помладата генерација, дел од летото го мина во Канада, каде младите Канаѓани ги запознаваше со тајните на гитарата
| 06.08.10
| 10.07.10
Со наслов – Изгланцано да свети, реномираниот хрватски web-сајт Музика.хр објави рецензија на новиот албум на Гарабет Тавитјан и неговите синови Дики и Гаро Јуниор

АРХИВА НА ВЕСТИ

НОВИ ИЗДАНИЈА
| Н О В О ! ! !
| Н О В О
| компакт диск ТЕМЈАНИКА
| НОВО
| Н О В О ! ! !
 

Здружение на автори на музички дела на Република Македонија - ШПАТО
Author's music work Society of Republic of Macedonia - SPATO
Скопје, ул.Градиште бр.14 (локал 116, на кат), тел. 070401232 e-mail: shpato@shpato.mk

ж.с. 200001030821126 Стопанска банка АД - Скопје Д.Б. 4030004513879